Unipetrol z grupy PKN Orlen planuje fuzję spółek w segmencie petrochemii

Polimer Instytut Brno będzie integralną częścią Unipetrol RPA, spółki z grupy Unipetrol, w którym PKN Orlen posiada 62,99 proc. udziałów

Polimer Instytut Brno będzie integralną częścią Unipetrol RPA, spółki z grupy Unipetrol, w którym PKN Orlen posiada 62,99 proc. udziałów. Planowane połączenie obu podmiotów ma wzmocnić pozycję Unipetrolu RPA na czeskim rynku produktów rafineryjnych i petrochemicznych.

Unipetrol, informując w czwartek o planowanym połączeniu Polimer Instytut Brno z Unipetrol RPA, zaznaczył, iż ma to związek z prowadzonym tam procesem optymalizacji grupy kapitałowej oraz usprawnieniem działalności operacyjnej.

Unipetrol RPA posiada 99 proc. akcji Polimer Instytut Brno, który jest podmiotem badawczym w branży chemicznej, zajmującym się jednocześnie rozwojem technologii i produkcją koncentratów chemicznych, w tym barwiących, związków zmniejszających palność, wypełniaczy oraz środków antystatycznych.

Prezes Unipetrolu Marek Świtajewski podkreślił, że Instytut Polimerów Brno jest nie tylko ważnym centrum badań i rozwoju, ale też każdego roku zwiększa własną produkcję koncentratów, dodatków chemicznych. "Bliższe więzi z Unipetrol RPA przyczynią się do dalszego rozwoju programu produkcyjnego spółki" - ocenił Świtajewski.

Jak podał Unipetrol, w 2014 r. Instytut Polimerów Brno wyprodukował ponad 1100 ton koncentratów, a w tym roku zwiększył produkcję o dalsze 8 proc., co jest rekordowym wynikiem w historii spółki. W planach jest tam otwarcie nowej linii produkcyjnej, co pozwoliłoby rozszerzyć ofertę w zakresie koncentratów, w tym stabilizatorów UV i kolorów.

Unipetrol zaznaczył, że połączenie Polymer Institute Brno i Unipetrol RPA nawiązuje do ogłoszonego wcześniej połączenia Unipetrol RPA i Benzina - według PKN Orlen, do połączenia ma dojść w najbliższych tygodniach. Na rynku czeskim Benzina jest największym podmiotem sprzedaży detalicznej paliw - posiada obecnie 339 stacji.

--

Czytaj więcej:

KE przedstawiła wytyczne ws. unii energetycznej

Niepewność na energetycznym placu budowy

Lotos przejął aktywa w Norwegii

System wsparcia OZE w rękach Brukseli

--

PKN Orlen informując w połowie listopada o planowanej integracji Benzina i Unipetrol RPA, zaznaczył, że połączenie spółek ma na celu lepsze dostosowanie grupy Unipetrol do funkcjonowania "na bardzo konkurencyjnym rynku czeskim", a także dostosowanie do nowych wyzwań biznesowych. Jak zapowiedział płocki koncern, w wyniku przewidzianego połączenia główną spółką pozostanie Unipetrol RPA, a proces ten nie będzie miał wpływu na działalność operacyjną realizowaną obecnie przez oba podmioty, w tym Benzinę.

Od 2005 r. PKN Orlen posiada 62,99 proc. udziałów w czeskim Unipetrolu, dalsze 23,7 proc. akcji ma J&T Group, a pozostali akcjonariusze mają 13,31 proc. akcji. Unipetrol jest m.in. właścicielem Ceska Rafinerska, zarządzającej jedynymi w Czechach rafineriami: w Litvinowie i w Kralupach. Jak informował wcześniej płocki koncern, zgodnie z przyjętą strategią Unipetrolu do 2017 r., grupa czeskiej spółki planuje łączne inwestycje na poziomie 19 mld CZK, czyli ok. 2,86 mld zł.

 

In cooperation with wnp.pl