Robert Lewandowski wchodzi w spółkę z jednym z najbogatszych Polaków

Robert Lewandowski otwiera własną restaurację. Pierwsi goście mają pojawić się w lokalu już za rok. Wśród wspólników piłkarza znalazł się były członek zarządu AmRestu oraz jeden z najbogatszych Polaków.

Robert Lewandowski należy do najlepiej opłacanych piłkarzy świata. W sierpniu tego roku polski piłkarz podpisał nowy kontrakt z Bayernem Monachium. Nowa umowa, która obowiązywać będzie do 30 czerwca 2023 roku, gwarantuje mu zarobki rzędu 20 mln euro rocznie. Przed podpisaniem kontraktu Lewandowski zarabiał w Bayernie 15 mln euro rocznie.

Lewandowski nie skupia się wyłącznie na zarabianiu grą w piłkę. Słynie z zainteresowania różnymi formami inwestycji. Kilka dni temu pojawiły się informacje, że piłkarz otworzy własną restaurację. Tę informację potwierdził Jacek Trybuchowski, który jest przy tej inwestycji jednym ze wspólników piłkarza. Jacek Trybuchowski to były członek zarządu AmRestu - międzynarodowego operatora zarządzającego markami branży gastronomicznej: Burger Kinga, Starbucksa, Pizza Hut i KFC.

Jacek Trybuchowski branżę zna jak nikt inny. To jeden z najbardziej cenionych i doświadczonych menedżerów z branży gastronomicznej. Przez ponad 25 lat z sukcesami rozwijał restauracyjne i gastronomiczne formaty na rynkach europejskich, jak również w Stanach Zjednoczonych, Chinach i Rosji.

Jest absolwentem Uniwersytetu Szczecińskiego, gdzie ukończył studia magisterskie na kierunku marketing i zarządzanie, a także Zachodniopomorskiej Szkoły Biznesu w Szczecinie, gdzie zdobył licencjat z Handlu Zagranicznego. Pracę w AmRest rozpoczął jeszcze jako student w 1993 roku. Był m.in. kierownikiem regionalnym Pizza Hut i KFC czy kierownikiem biznesu AmRest na Węgrzech. Od 2003 do 2005 roku pracował dla Yum!, początkowo w Europie, a następnie jako dyrektor operacyjny Rostik/KFC w Moskwie.

Czytaj więcej:

Embargo miało też, jeśli można tak powiedzieć, również pozytywny aspekt

Władimir Władimirowicz Putin: Kiedyś funkcjonariusz KGB

Krzysztof Jurgiel: Naszym głównym zadaniem jest bowiem poprawienie warunków

Jak mówi WNP.PL, otwarcie restauracji powstającej we współpracy z Robertem Lewandowskim jest planowane na wrzesień lub październik 2020 roku. – Całkowita powierzchnia lokalu to ok. 1300 m2, lokal będzie zajmował 4 poziomy – mówi. Jak opowiada, w części numer 1 restauracja przybierze charakter baru sportowego. Bar będzie interaktywny, ale szczegóły poznamy dopiero w drugim kwartale 2020 roku.

– Będziemy mieli również wyodrębnioną część na eventy prywatne i biznesowe. Znajdzie się ona na poziomie nr 2 – mówi. Jak dodaje, planowane będą również kameralne występy muzyczne. Jacek Trybuchowski zdradza, że w restauracji serwowana będzie kuchnia europejsko-amerykańska, a w weekendy lokal chce się mocno skoncentrować na rodzinach. – Chcemy być dostępni dla szerokiego grona klientów. Latem nasz ogródek przed restauracją będzie tętnił pełnią życia – zapewnia.