Drugie życie PGR-ów. Energetyczny gigant wietrzy tu wielką szansę

Porozumienie z Krajowym Ośrodkiem Wsparcia Rolnictwa ma znaczenie strategiczne z punktu widzenia rozwoju projektów fotowoltaicznych w Grupie Enea, ale też jest równie ważne z perspektywy realizacji polityki energetycznej państwa.

W pierwszej kolejności pod kątem przydatności dla rozwoju farm PV zweryfikujemy tereny z zasobów KOWR, które znajdują się na obszarze działania Enei Operator - mówi Jarosław Ołowski, wiceprezes zarządu ds. finansowych Enei.

Jaką wagę przykłada Grupa Enea do podpisanego niedawno listu intencyjnego z Krajowym Ośrodkiem Wsparcia Rolnictwa (KOWR) w sprawie rozwoju fotowoltaiki?

Jarosław Ołowski, wiceprezes ds. finansowych Enei: Porozumienie z KOWR ma znaczenie strategiczne z punktu widzenia rozwoju projektów fotowoltaicznych w Grupie Enea, ale też jest równie ważne z perspektywy realizacji polityki energetycznej państwa.

Nasze plany budowy wielkoobszarowych farm fotowoltaicznych znakomicie wpisują się w aktualny, dynamiczny rozwój tej technologii - mówi Jarosław Ołowski, wiceprezes ds. finansowych Enei. fot. mat. pras. ENEA

Nawiązanie współpracy z KOWR stwarza perspektywę rozwoju wielkoobszarowych farm fotowoltaicznych. W zasobach KOWR jest około 1,5 mln hektarów gruntów, których część nie nadaje się do efektywnej produkcji rolnej. Jest to potencjał, który możemy wykorzystać do budowy farm fotowoltaicznych.

Czytaj więcej:

Zaawansowane rozmowy USA z Chinami wpływają na ceny miedzi

Erbud takes a bit of Soleil

Bulgartransgaz borrows 200 mln euro for local leg of TurkStream project

List intencyjny z KOWR to szansa nie na jeden czy kilka projektów PV, ale na budowę sieci farm fotowoltaicznych. Aby spełnić postulat 21 proc. udziału OZE w finalnym zużyciu energii brutto w 2030 r., jak zakłada projekt Polityki energetycznej Polski do 2040 r., powinniśmy rozwijać dostępne niskoemisyjne technologie. Fotowoltaika wymaga odpowiednich powierzchni. Zasoby KOWR-u stwarzają optymalne warunki do rozwoju tego segmentu OZE.