PSG uruchomiło w woj. lubuskim stację regazyfikacji gazu LNG

W Dobiegniewie w Lubuskiem Polska Spółka Gazownictwa (PSG), spółka z grupy kapitałowej PGNiG, uruchomiła stację regazyfikacji skroplonego gazu (LNG). W pierwszej kolejności zasili ona obiekty użyteczności publicznej, w tym szkołę, a w przyszłości umożliwi również przyłączenie miejskich kotłowni, firm w Strefie Ekonomicznej oraz odbiorców indywidualnych.

- Celem PGNiG jest zapewnienie dostępu do gazu ziemnego każdej zainteresowanej rodzinie oraz firmie. Chcemy, by mieli oni wybór, z jakiego źródła energii chcą skorzystać. Gaz ziemny to przyjazne środowisku, konkurencyjne cenowo paliwo. Cieszę się, że w ramach naszego programu inwestycji w sieć gazową Polski oddajemy dziś do użytku kolejną stację LNG w Polsce, a pierwszą w Lubuskim - mówi Piotr Woźniak, prezes PGNiG.

Stacja składa się ze zbiornika o pojemności 37 metrów sześc., dwóch parownic oraz układu redukcyjno–pomiarowego.

Dodatkowo PSG wybudowała w pierwszym etapie inwestycji w Dobiegniewie około 1,7 kilometra sieci. Docelowo w mieście powstanie 8,5 kilometra sieci gazowej.

- Gazyfikacja gminy Dobiegniew to jeden z elementów realizacji Programu Przyspieszenia Inwestycji w Sieć Gazową Polski, realizowanego od października ubiegłego roku przez PSG. Dzięki dostępowi do skroplonego gazu z terminala w Świnoujściu i poprzez budowę stacji LNG możliwa jest teraz gazyfikacja rejonów, do których doprowadzenie tradycyjnej sieci gazowej jest bardzo trudne lub wręcz niemożliwe - dodał Marian Żołyniak, prezes Polskiej Spółki Gazownictwa (PSG).

Sylwia Łaźniewska, burmistrz Dobiegniewa stwierdziła, że dla gminy jest to ogromna szansa na rozwój, bowiem każdy inwestor, zgłaszający się do władz gminy, pyta o dostęp do gazu ziemnego, a obecnie dzięki PSG ten dostęp został zapewniony.

Read more:

PGE Baltica zdradza, kiedy uzyska prąd z farm wiatrowych na Bałtyku

Romania's anti-trust body approves takeover of OMV Petrom's Petromar X Zone ops by GSP Offshore

Moldova to build power link with Romania

Elżbieta Rafalska, posłanka do Parlamentu Europejskiego,podkreśliła, że w województwie lubuskim jest jeszcze dużo do zrobienia, bowiem obecnie jest ono zgazyfikowane w niespełna 50 proc.

Wojewoda lubuski Władysław Dajczak dodał, że dostęp do gazu to zarówno ochrona środowiska, jak też impuls do rozwoju gospodarczego.

W województwie lubuskim w ramach Programu Przyspieszenia Inwestycji w Sieć Gazową Polski zgazyfikowanych zostanie w sumie 6 gmin, wszystkie poprzez tzw. gazyfikację wyspową, czyli budowę stacji regazyfikacji LNG.