Apple odwoła się od nakazu Komisji Europejskiej

Apple odwoła się od nakazu zapłaty 13 mld euro zaległych podatków, wydanego przez Komisję Europejską - poinformowała agencja Reutera. Odbędzie się wysłuchanie delegacji koncernu przed sądem UE w Luksemburgu.

W sierpniu 2016 roku Komisja Europejska orzekła, że zarządzenia Irlandii ws. regulowania należności podatkowych z 1991 i 2007 roku sztucznie zmniejszyły obciążenie daninami Apple'a na okres ponad dwudziestu lat. KE uznała je również za formę nieuprawnionej pomocy ze strony państwa udzielonej Apple'owi. Komisarz ds. konkurencji Margrethe Vestager wskazała, że irlandzki oddział koncernu z Cupertino w 2014 roku zapłacił podatek w wysokości zaledwie 0,005 proc.

Koncern zarządzany przez Tima Cooka argumentuje, że nie dopuścił się czynów niezgodnych z prawem i działał w ramach prawa podatkowego obowiązującego w Irlandii i w USA.

Według Reutera Apple na wtorkowym wysłuchaniu w Luksemburgu zamierza dowodzić, jakoby większość podatków naliczanych od przychodów firmy stanowiła kwotę należną skarbowi USA, gdyż wartość, dzięki której te przychody są generowane, w przeważającej części wytwarzana jest właśnie w tym kraju.

Read more:

Bitcoin odpowiada za taką emisję CO2

Telekom Slovenije launches sale of Kosovo’s IPKO

PGE Nowa Energia szuka startupów do współpracy

Irlandia oskarżyła KE o przekroczenie uprawnień i ingerencję w wewnętrzne procedury podatkowe suwerennego kraju członkowskiego i również nie zgadza się z orzeczeniem Komisji - pisze Reuters.

Jednocześnie agencja przypomina, że kraj ten jest szczególnie atrakcyjny dla międzynarodowych firm technologicznych właśnie ze względu na system prawa podatkowego. Obecnie wielonarodowe koncerny zatrudniają około 10 proc. wszystkich pracowników na irlandzkim rynku.

Według Reutera Luksemburg przychyla się do stanowiska Irlandii. Z linią argumentacji Komisji Europejskiej zgadza się natomiast Polska