Mamy dobry czas dla przemysłu stoczniowego

Teraz mamy dobry czas dla przemysłu stoczniowego - powiedziała minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz. Dodała, że powstałe w Gdańsku płyta montażowa oraz hala produkcyjna zwiększają konkurencyjność tej gałęzi polskiego przemysłu.

"Ta część Pomorskiej Specjalnej Strefa Ekonomicznej jest chyba najczęściej odwiedzanym przeze mnie miejscem. Po raz pierwszy byłam tutaj we wrześniu 2016 roku, gdy chodziliśmy z ówczesnymi władzami strefy po wertepach i wykopaliskach - rozmawiając ze strefą i ze stocznią o tym, co tu się powinno wydarzyć. Następnie powstał plan. Często bywa tak, że politycy mówią o planach, ale gorzej bywa z ich realizacja. Dzisiaj - w kolejną rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych - nie tylko wspominamy przeszłość, ale mówimy o przyszłości" - wskazała Emilewicz.

Dodała, że dzięki wykonanym inwestycjom będzie można nie tylko konstruować i budować pływające obiekty, ale także je wodować. "To największa wartość i zaleta tej infrastruktury stoczniowej, którą dziś na Wyspie Ostrów otwieramy" - podkreśliła szefowa resortu przedsiębiorczości i technologii.

Czytaj więcej:

Zaawansowane rozmowy USA z Chinami wpływają na ceny miedzi

Erbud takes a bit of Soleil

CRBC to start construction of 300 mln euro industrial park in Serbia in early 2020

Oceniła, że strefa inwestuje także w kadry, co jest niezwykle ważne dla przyszłości prowadzonej w Gdańsku produkcji.

"Przemysł stoczniowy jest trudny, bo żyje poza koniunkturami gospodarczymi - jest raz na górce, a raz na dole. Teraz mamy dobry czas dla przemysłu stoczniowego, bo widzimy, jak duże zamówienia są realizowane dziś w Europie i na świecie. Z całą pewnością dobra, nowoczesna infrastruktura, gdzie można wykonywać złożone, skomplikowane, duże konstrukcje spawane, ale także je wyposażać - tworząc długi łańcuch wartości - jest tym, czego brakuje. To, że mamy halę i możemy to robić pod dachem - wydłużając czas pracy, bo rywalizujemy z południem Europy - podnosi konkurencyjność tego miejsca" - powiedziała Emilewicz.