Porr na autostradzie w Rumunii

Porr wygrał przetarg na zaprojektowanie i budowę pierwszego odcinka autostrady z Sybina do Pitești o długości 13,17 km.

Wartość kontraktu wynosi 129 mln euro (612 mln RON) netto. Fazę projektowania zaplanowano na 12 miesięcy. Budowa zajmie 36 miesięcy i zacznie się na wiosnę 2020 roku. – Ten ostatni przetarg drogowy to już trzeci tak duży projekt budowy autostrady realizowany przez Porra w Rumunii. Budowany przez nas fragment autostrady jest pierwszym odcinkiem trasy z Sybina do Pitești, połączenia wschód-zachód o krytycznym znaczeniu dla Rumunii pod względem ruchu drogowego – powiedział Karl-Heinz Strauss, prezes Porra.

Kontrakt obejmuje zaprojektowanie i budowę czteropasmowego odcinka z Sybina do miejscowości Boița w centrum Rumunii. W ramach kontraktu zostanie wykonane 12 obiektów mostowych stanowiących części autostrady, jak również mostu nad drogą. Najbardziej imponującym obiektem będzie 650-metrowy wiadukt przebiegający nad doliną. Porr zbuduje również dwa połączenia z autostradą, parking samochodowy oraz centrum utrzymania dróg.

Czytaj więcej:

Britain's MAG files bid for 35-yr concession of Bulgaria's Sofia Airport

Amerykańska Izba Handlowa w Polsce służy teraz pomocą także polskim firmom

Autostrada z Sybina do Pitești będzie miała łączną długość 123 km i będzie zlokalizowana na obszarze transeuropejskiego korytarza Ren-Dunaj, stanowiącego jedno z najważniejszych europejskich połączeń z Morzem Czarnym. Będzie to także pierwsza autostrada przebiegająca przez Karpaty, a także pierwsza, która połączy Transylwanię z Wołoszczyzną.

Inwestorem jest CNAIR (Compania Națională de Administrare a Infrastructurii Rutiere Romania). Wykonawcą – spółka zależna od Porra – rymuńska firma Porr Construct. Projekt zostanie wykonany w systemie „projektuj & buduj”.