Daimler wchodzi w programowanie ciężarówek autonomicznych

Firma Daimler Trucks zdecydowała się na wykupienie udziałów większościowych w firmie produkującej oprogramowanie dla ciężarówek autonomicznych Torc Robotics.

"Naszą piętą achillesową jest brak możliwości szybkiego tworzenia programów. Nie można mieć za dużo wiedzy eksperckiej w tej dziedzinie" - zaznaczył dyrektor generalny Daimler Trucks Martin Daum.

Spółka Torc Robotics z siedzibą w Blacksburgu w stanie Virginia ma udostępnić niemieckiemu producentowi 120 zatrudnionych ekspertów i przyśpieszyć tempo rozwoju opracowywanych systemów informatycznych. Firma ma być zarządzana przez Daimlera na warunkach rynkowych.

Torc rozwijając oprogramowanie o nazwie Asimov opracowało rozwiązanie czwartego poziomu autonomii pojazdów. Oznacza to, że samochód porusza się samodzielnie, jednak nadal jest wyposażony w kierownicę i pedały umożliwiające samodzielne kierowanie. "System Torc dobrze sprawuje się zarówno przy jeździe miejskiej, jak i po autostradach; w deszczu, śniegu, we mgle jak i w słońcu" - ocenił szef Daimler Trucks w regionie Ameryki Północnej Roger Nielsen.

Czytaj więcej:

Yit sells to Baltic Horizon

Sheraton na celowniku

Polskie firmy mogą zarobić na chińsko-amerykańskiej wojnie celnej

Daimler posiada własny system samojezdny dla ciężarówek, jednak spełnia on kryteria jedynie drugiego poziomu autonomii. Utrzymuje on pojazd na pasie ruchu i może samodzielnie hamować, jednak wymaga ciągłego nadzoru ze strony kierowcy.

Obecnie Torc posiada także umowy o współpracy z firmą Caterpillar i produkuje oprogramowanie dla autonomicznych maszyn górniczych i rolniczych. 12 lat temu firma uczestniczyła w zawodach samochodów autonomicznych organizowanych przez Agencję Zaawansowanych Projektów Badawczych w Obszarze Obronności (DARPA).