Zagłębie polskich milionerów. W czym tkwi fenomen Nowego Sącza?

195 milionerów, w tym aż sześciu, którzy zaliczani są do ścisłej czołówki najbogatszych Polaków, a to wszystko w 84-tysięcznym Nowym Sączu. Mówi się o nim "zagłębie polskich milionerów". Tylko w ciągu roku przybyło tu 56 osób, których roczny dochód przekroczył milion złotych.

Jak wynika z danych KPMG, w 2017 roku żyło w Polsce 1,2 mln osób, których zarobki (ponad 7,1 tys. zł brutto miesięcznie) kwalifikowały do grona zamożnych. Z tego 194 tys. to ludzie bogaci (zarabiający minimum 20 tys. zł miesięcznie), a 50 tys. – bardzo bogaci (z płacami powyżej 50 tys. zł). Spore było też grono osób, których majątek przekroczył milion dolarów. Takich Polaków było w 2017 roku 62 tys.

Liczba zamożnych Polaków z każdym rokiem rośnie. Przybywa ich w całej Polsce, ale interesujący pod tym względem jest szczególnie Nowy Sącz. Z danych, które WNP.PL otrzymał od Izby Administracji Skarbowej w Krakowie, wynika, że w 2017 roku było ich tu 195. Tylko w ciągu roku przybyło o 56. - Jako „milionera” przyjęliśmy podatnika, który złożył dowolne roczne zeznanie podatkowe PIT-3X (tj. PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38, PIT-39), gdzie równocześnie kwota dochodu przed opodatkowaniem jest większa od 1 mln zł - informuje Konrad Zawada z IAS w Krakowie. Jeszcze w 2009 roku milionerów było tu 114. Ich liczba stale rosła, sięgając w 2016 roku - 139.

Danych za 2018 rok jeszcze nie ma – nie upłynął jeszcze termin składania zeznań rocznych PIT za poprzedni rok.

Czytaj więcej:

Amerykanie zostają w Polsce na dobre

Warsaw among Europe’s tallest capitals

O Nowym Sączu zwykło się mawiać „zagłębie polskich milionerów” – wszystko przez wzgląd na stosunek liczby mieszkańców do liczby milionerów. Ale nie tylko. Chodzi też o liczbę działających tu przedsiębiorców notowanych na listach najbogatszych Polaków. Jest ich tu aż sześciu (Marian i Józef Koralowie, Zbigniew Jakubas, Andrzej Wiśniowski, Kazimierz Pazgan, Ryszard Florek), a siódmy - Roman Kluska - stale kojarzony jest z Nowym Sączem, mimo że swój biznes prowadzi obecnie w Krynicy-Zdroju.