Grupa Azoty, PKN Orlen, Synthos. Polska chemia inwestuje w innowacyjność

Utrzymanie konkurencyjności to jedno z głównych wyzwań dla przemysłu chemicznego. Kluczowa pozostaje tu innowacyjność, w którą polskie firmy chemiczne sporo inwestują. Grupa Azoty lada dzień ogłosi decyzję o wyborze generalnego wykonawcy inwestycji Polimery Police. Wartość netto przedsięwzięcia ma wynieść blisko 1,3 mld euro, czyli ponad 5 mld zł.

Jak podkreślił podczas konferencji Tomasz Zieliński, prezes Polskiej Izby Przemysłu Chemicznego (PIPC), jednym z głównych wyzwań, jakie stają przed przemysłem chemicznym w Polsce, utrzymanie i wzmocnienie konkurencyjności. Ważnym jej elementem jest innowacyjność, w którą polskie firmy coraz więcej inwestują.

- Modyfikując naszą strategię do roku 2020 szczególną uwagę zwróciliśmy na kwestie innowacyjności, badań i rozwoju. Pokłosiem tego była decyzja o uporządkowaniu w Grupie Azoty bazy badawczo- rozwojowej i budowa centrum badawczo rozwojowe w Tarnowie – mówił podczas konferencji „Polska Chemia w Rozwoju Gospodarki - Wyzwania Stojące Przed Sektorem” Wojciech Wardacki, prezes zarządu Grupy Azoty.

Wskazał ponadto, że celem firmy jest dostosowywanie do oczekiwań rynku, odbiorców i zapewnianie im kompleksowej usługi przy okazji dostarczania produktów.

Czytaj więcej:

Yit sells to Baltic Horizon

Sheraton na celowniku

Coworking na każdym rogu

- Chłodne patrzenie na innowacyjność, na to jak zmienia się rynek, jakie są jego potrzeby, powinno być wyznacznikiem decyzji inwestycyjnych, które wpływają na konkurencyjność naszego przemysłu - stwierdził.

Prezes Grupy Azoty zapowiedział przy tym także, że niedługo zostanie ogłoszona informacja o wyborze generalnego wykonawcy inwestycji Polimery Police. Wartość netto przedsięwzięcia ma wynieść blisko 1,3 mld euro, czyli ponad 5 mld zł.