Czyste Powietrze. Można dostać duże pieniądze na termomodernizację domów

Już od środy, 19 września 2018 r. można składać wnioski, aby uzyskać dofinansowanie na wymianę źródła ciepła oraz termomodernizację domów jednorodzinnych. Ruszył rządowy program Czyste Powietrze.

W Polsce domy jednorodzinne stanowią aż 90 proc. ogółu budynków mieszkalnych i nawet w miastach jest ich cztery razy więcej niż budynków wielorodzinnych.

Połowa Polaków mieszka w domach jednorodzinnych, których jest aż 5 mln. To właśnie te domy wpływają na jakość powietrza w naszym kraju.

Problemu nie stanowią jedynie wysokoemisyjne źródła ciepła opalane złej jakości paliwem, ale również fatalny stan techniczny budynków – ponad 70 proc. z nich ma niski i bardzo niski standard energetyczny. To z kolei powoduje duże zapotrzebowanie na ciepło, przekładając się na wysokie koszty ogrzewania. Dlatego mieszkańcy takich domów wybierają najtańsze, ale za to niskiej jakości i mocno zanieczyszczone paliwo. A to droga donikąd.

Read more:

Suez to start waste-to-energy project in Belgrade in spring 2019

V4 agricultural cooperation

EBRD lending 25 mln euro to Romania for water services upgrade

Problem ubóstwa energetycznego dotyka ponad 12 proc. społeczeństwa polskiego, a to oznacza 4,6 mln osób mających problem z zapewnieniem sobie komfortowych warunków cieplnych. Problemu ubóstwa energetycznego, podobnie jak problemu smogu nie rozwiążemy działaniami ad hoc. Niezbędne są działania długofalowe eliminujące ich przyczynę – niski poziom efektywności energetycznej budynków.