Prezydent Duda w orędziu: konieczne wzmocnienie polskiej gospodarki

Największym problem są wyjeżdżający od lat z Polski młodzi ludzie - powiedział podczas czwartkowego orędzia prezydent Andrzej Duda

Umíte si představit práci v coworkingu?

Największym problem są wyjeżdżający od lat z Polski młodzi ludzie - powiedział podczas czwartkowego orędzia prezydent Andrzej Duda. Podkreślił, że potrzebne jest wsparcie dla polskich przedsiębiorców, którzy mają tworzyć miejsca pracy.

Andrzej Duda złożył w czwartek przed Zgromadzeniem Narodowym przysięgę prezydencką. Formalnie objął tym samym urząd prezydenta.

Tekst przysięgi brzmi: "Obejmując z woli Narodu urząd Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, uroczyście przysięgam, że dochowam wierności postanowieniom Konstytucji, będę strzegł niezłomnie godności Narodu, niepodległości i bezpieczeństwa Państwa, a dobro Ojczyzny oraz pomyślność obywateli będą dla mnie zawsze najwyższym nakazem".

Duda zakończył przysięgę dodając: "Tak mi dopomóż Bóg".

Wśród swoich najważniejszych zobowiązań nowy prezydent wymienił w orędziu przygotowanie i złożenie projektu ustawy o podwyższeniu kwoty wolnej od podatku i ustawy obniżającej wiek emerytalny. "Pamiętam o tym. Nie zapomniałem, mimo że zostałem już wybrany na urząd prezydenta" - podkreślił.

Prezydent Duda podkreślał konieczność wzmocnienia polskiej gospodarki, podniesienia jakości życia w Polsce, pomocy polskim przedsiębiorcom. "By nie mówili, że państwo jest wobec nich opresyjne, żeby mieli więcej wolności, więcej swobody działania, by mieli wsparcie od państwa, ale takie, z którego korzystają wtedy, kiedy chcą, a nie mówili, że państwo zastawia na nich pułapki" - mówił.

Powiedział też, że należy podtrzymywać łączność z Polakami za granicą. Ocenił, że potrzeba tam wsparcia polskiego szkolnictwa, by dzieci mogły się uczyć po polsku. "Dlatego trzeba wzmacniać polskie placówki dyplomatyczne, naszą aktywność nie tylko w sferze Polonii, ale i Polaków poza granicami. Niezależnie od dbania o to, by stworzyć im warunki do powrotu do Polski" - powiedział.

"Największym problem są wyjeżdżający od lat z Polski młodzi ludzie, za pracą, za godnym życiem, szukający dla siebie szans" - stwierdził prezydent.

Nowo zaprzysiężony prezydent zapowiedział utworzenie w ramach Kancelarii Prezydenta biura ds. Polonii i Polaków za granicą.

Jak zauważył, polityka zagraniczna to nie tylko te wielkie sprawy o skali europejskiej i światowej, ale także to polityka wobec naszych rodaków poza granicami kraju. "Oni potrzebują większego kontaktu z Polską, aktywności ze strony rządzących. I w związku z tym podjąłem decyzję, że w ramach kancelarii prezydenta powstanie biuro ds. Polonii i Polaków za granicą - po to, aby te zadania aktywnie podjąć" - zadeklarował, co zebrani w parlamencie przyjęli oklaskami.

 

 

In cooperation with wnp.pl 

Photos: CC/wikipedia.org, twitterprofile