System wsparcia OZE w rękach Brukseli

Inwestorzy przygotowują się do wejścia w życie nowego systemu wsparcia OZE, ale ciągle nie jest pewne jaki ostatecznie przybierze on kształt

Inwestorzy przygotowują się do wejścia w życie nowego systemu wsparcia OZE, ale ciągle nie jest pewne jaki ostatecznie przybierze on kształt. Nadal nie jest znane stanowisko Komisji Europejskiej , od której zależy jak daleko idących zmian będzie trzeba dokonać. A że będzie trzeba, to już pewne - taka jest główna konkluzja debaty "Odnawialne źródła energii. System wsparcia i inwestycje" przeprowadzonej podczas XII Kongresu Nowego Przemysłu.

Im bliżej końca roku tym bardziej uwaga inwestorów koncertuje się na nowym systemie wsparcia OZE, który formalnie rzecz biorąc zacznie obowiązywać od 1 stycznia 2016, kiedy wejdzie w życie właściwy rozdział ustawy o OZE. Z drugiej strony trwa swego rodzaju gorączka inwestycyjna, bo inwestorom zależy, żeby możliwie dużo projektów zrealizować jeszcze przed końcem tego roku. Wtedy będą pewni, że otrzymają subsydia wynikające z właściwości obecnego systemu wsparcia (zielone certyfikaty), który będzie działał także w następnych latach, ale nowe projekty nie będą już mogły z niego skorzystać. Nowy system pewności wsparcia nie daje. Otrzymają je tylko ci, którzy wygrają aukcje. A warunki tych aukcji będzie ustalało państwo (m.in. ilość zamawianej energii, ceny referencyjne ).

--

Czytaj więcej:

Rosja bez wyjścia. Musi stawiać na Nord Stream 2

Gazprom: South Stream okrojony do połowy

Na jakim etapie jest polski projekt jądrowy?

Oferta na Brzeszcze zaakceptowana przez RN Taurona

--

- Nowy system wsparcia jest krokiem w trochę mniej znane, ale to nie jest wyjątkowe wydarzenie na skale europejską, bo w Europie system aukcyjny jest wdrożony w 10 krajach. Zobaczymy jakie będą doświadczenia i jak rynek się będzie rozwijał. A to już nie jest domena inwestorów, tylko strony rządowej. Ustawa o OZE przenosi całkowicie ciężar decyzji dotyczących kierunku oraz dynamiki rozwoju OZE na stronę rządowa, bo co roku to ona ma określać wielkość aukcji. W nowym systemie inwestorzy mają bardziej pasywną rolę niż mieli w systemie świadectw pochodzenia - komentował Wojciech Cetnarski, prezes Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej.

Zdaniem PSEW energetyka wiatrowa może w aukcji w 2016 roku wygrać zamówienia odpowiadające mocy 500-600 MW. Jednak, jeśli chodzi o realizację projektów, to sceptycyzm jest spory. Centnarski ocenia, że może dojść do realizacji ledwie 50 proc. zwycięskich projektów - oczywiście z powodu tzw. underbiddingu. Tak, czy inaczej - co podkreślił Maciej Górski, prezes PGE Energia Odnawialna - kończy się pewien etap rozwoju OZE w Polsce, w którym branża energetyki wiatrowej osiągnęła dojrzałość i który dawał możliwości ponadprzeciętnych zysków.

- Z naszych analiz wynika, że projekty, które były uruchamiane w latach 2005 -2008, ale nawet w 2010 uzyskały średnią cenę sprzedaży energii, która jest nadal powyżej 400 zł/MWh. Nie jest więc tak, że system praw majątkowych jest jakiś drastycznie zły. Analizy potwierdzają raczej teorie, że tam gdzie się rynek rozwija jest możliwość osiągnięcia nadzwyczajnych zwrotów. Teraz energetyka wiatrowa dojrzała i należy się spodziewać, że inwestorzy którzy będą chcieli inwestować w tym sektorze będą się musieli zadowolić zwrotami, które są charakterystyczne dla tzw. utilities - oceniał prezes Górski.

 

In cooperation with wnp.pl

Photos: CC/flickr.com