Grupa Azoty chce wybudować "nowe Police". Wartość inwestycji ponad 5 mld zł

Obok zakładu propylenu powstanie także instalacja polipropylenu - taką decyzję podjął zarząd PDH Polska, spółki celowej należącej do Grupy Azoty. Tym samym przewidywana wartość inwestycji, z planowanych około 2,7 mld złotych, zwiększy się do ponad 5 mld zł.

To ma być jedna z największych inwestycji w polskiej chemii. Dość powiedzieć, że określany mianem wielkiego projekt EFRA w Grupie Lotos to tylko 2,3 mld złotych.

Decyzja zarządu PDH Polska oznacza powstanie praktycznie „drugich Polic”. Kompleks produkcyjny będzie się składał z instalacji do produkcji propylenu i polipropylenu. Ponadto projekt obejmuje budowę portu z bazą zbiorników surowcowych, infrastrukturę pomocniczą i logistyczną.

Budowa jest planowana na obszarze objętym specjalną strefą ekonomiczną, obok Zakładów Chemicznych Police. Rozpoczęcie prac przewidziane jest na koniec roku 2019, natomiast uruchomienie komercyjne instalacji - na rok 2022. Inwestycja będzie prowadzona pod nazwą „Polimery Police”.

- Z perspektywy Grupy Azoty, rozszerzenie inwestycji o polipropylen (PP) ma strategiczne znaczenie. Oznacza realną szansę na dywersyfikację przychodów i dodatkowe zyski. Pozwala też na poszerzenie portfolio produktów Grupy Azoty - mówi prezes Grupy Azoty, Wojciech Wardacki.

Czytaj więcej:

Trzy polskie firmy wśród potencjalnych wykonawców PDH

Lotos wypłaci dywidendę pierwszy raz od dziesięciu lat

Założenia finansowania, podobnie jak przy pierwotnym projekcie PDH, opierają się na formule „project finance”. Projekt jest realizowany przy zaangażowaniu kapitałowym spółek Grupy Azoty. Przewidywana wartość budżetu została ustalona na 1,27 mld euro netto, w tym nakłady inwestycyjne (CAPEX) do poniesienia w wysokości 983,80 mln euro.

Zanim jednak ruszą prace nad inwestycją, konieczne jest uzyskanie zgody Rady Nadzorczej i Walnego Zgromadzenia Akcjonariuszy PDH Polska. Aktualnie, w spółce PDH Polska trwa proces związany z wyłonieniem licencjodawcy technologii do produkcji polipropylenu oraz przyszłego generalnego wykonawcy inwestycji w formule „pod klucz” za cenę ryczałtową. Spółka posiada już licencję na technologię Oleflex do produkcji propylenu metodą odwodornienia propanu. 

O potrzebie budowy instalacji produkującej propylen w Polsce mówiło się przynajmniej od dekady. Kluczowy był niedobór propylenu (ponad 100 tys. ton rocznie), który to związek musieliśmy i wciąż musimy importować, czego efektem był deficyt w handlu chemikaliami.