Česká Spořitelna na dużych zakupach w Polsce

ČS Real Estate Fund zakupił w Polsce centrum handlowe o wartości blisko 4,3 mld koron czeskich.

ČS Real Estate Fund, który zarządza spółką inwestycyjną Reico Česká Spořitelna, dokonał przejęcia, które będzie zaliczać się do największych transakcji detalicznych w Europie Środkowej w tym roku, jak podkreśla firma. Cushman & Wakefield reprezentował kupującego w transakcji. Portfel nieruchomości został wzbogacony o centrum handlowe Galeria Słoneczna w Radomiu.

Wartość transakcji wynosi około 4,3 mld koron czeskich, czyli 164 mln euro. Reico IS ČS kupił nieruchomość od American Insurance Group, która również prowadziła prace budowlane w ramach wspólnego przedsięwzięcia AIG/Lincoln (obecnie White Star Real Estate). – Nabycie Galerii Słonecznej nie tylko pogłębi zróżnicowanie regionalne aktywów posiadanych przez fundusz, ale przede wszystkim udało nam się znacznie poszerzyć swoją dywersyfikację sektorową. Obie zmiany będą miały pozytywny wpływ na przychodów funduszu – mówi Philip Kubricht, prezes zarządu Reico IS ČS. – Galeria Słoneczna jest dominującym centrum handlowym w centrum miasta obsługującym obszar do 700 tys. mieszkańców – powiedział Tomáš Jandík, dyrektor ds. inwestycji w funduszu Reico IS ČS.

Dzięki zakupowi, fundusz rozszerzy swój portfel do 13 budynków. Ich łączna wartość rynkowa przekracza obecnie 19 mld koron czeskich. Na koniec sierpnia 2017 roku w fundusz zainwestowało ponad 59 tys. akcjonariuszy, a jego rentowność w ciągu ostatnich pięciu lat wyniosła 2,59 proc. w skali roku (21 września 2017 roku).

Czytaj więcej:

Nowy hotel we Wrocławiu będzie kosztować 130 mln zł

Moody’s: reforma sądownictwa może wpłynąć na inwestycje w Polsce

Bank JP Morgan Chase chce otworzyć jedną z siedzib w Polsce

Galeria Słoneczna to dwupoziomowe centrum handlowe z 164 punktami handlowymi. Całkowita powierzchnia najmu wynosi około 40,9 tys. mkw. i zajmuje 93 proc. Największymi najemcami są marki odzieżowe: Reserved, Zara, H&M, TK Max, a także Carrefour, Multikino, InterSport i RTV Euro AGD.

Obiekt został wybudowany w 2011 roku przez Porr. Deweloperem był AIG/Lincoln (obecnie White Star Real Estate), który w Czechach wybudował także kompleks biurowy The Park w Pradze i Campus Square w Brnie.