Kolejny kontrakt Famuru w Kazachstanie

FAMUR SA dostarczy kompleks ścianowy do kopalni Tenteskaya w Kazachstanie. To kolejne zamówienie, które spółka będzie realizować dla koncernu JSC Arcelormittal Termirtau.

Przewidywany termin dostawy to I półrocze 2018 r. Wartość kontraktu wyniesie ok. 81 mln zł.

Kazachstan stanowi dla Famuru jeden z istotnych kierunków ekspansji zagranicznej. Od kilkudziesięciu lat spółki Grupy dostarczają rozwiązania dla kazachskiego przemysłu wydobywczego, między innymi wyposażają lokalne kopalnie w najnowsze maszyny i urządzenia zwiększające efektywność wydobycia węgla oraz w informatyczne systemy nadzoru, zmniejszające zagrożenie wypadkami przy pracy. Obecnie w kazachskich kopalniach pracuje ponad 700 sztuk obudów dostarczonych przez FAMUR, jak również przenośniki ścianowe i podścianowe oraz kolejki PIOMA.

Dostawa kompleksu ścianowego do kopalni Tenteskaya to kolejne zamówienie realizowane przez FAMUR dla JSC Arcelormittal Termirtau w ostatnich latach.

W ciągu ostatnich 25 lat Kazachstan dokonał gigantycznej przemiany gospodarczej, dzięki której jest dzisiaj jednym z najbardziej perspektywicznych rynków dla naszej spółki. Regularnie bierzemy udział w najważniejszych targach górniczych w tym kraju, a także jesteśmy zaangażowani w rozwój bilateralnej współpracy gospodarczej w ramach Polsko-Kazachstańskiego Forum Gospodarczego. Kolejna umowa z JSC Arcelormittal Termirtau jest dowodem, że jesteśmy postrzegani jako pewny i zaufany partner biznesowy, a nasze rozwiązania technologiczne sprawdzają się w zakładach wydobywczych w Kazachstanie – mówi Mirosław Bendzera, Prezes Zarządu FAMUR SA. – Konsekwentne zwiększanie zaangażowania spółek naszej Grupy w Kazachstanie pozwala nam realizować program ekspansji zagranicznej Go Global i spełniać jego założenia w zakresie sprzedaży. Umożliwia nam także zdobywanie kolejnych kompetencji, które wpływają na umacnianie pozycji Famuru na międzynarodowym rynku dostawców sprzętu i usług dla przemysłu wydobywczego – dodaje Mirosław Bendzera.

Dotychczasowe relacje biznesowe i perspektywy dalszego rozwoju Famuru na rynku kazachskim doprowadziły do powołania w 2013 roku spółki TOO FAMUR KAZAKHSTAN z siedzibą w Karagandzie. Jej zadaniem jest zapewnienie profesjonalnego wsparcia serwisowego oraz lokalna obsługa posprzedażowa. Tym samym FAMUR zapewnia całościową opiekę techniczną, na którą składa się nie tylko doradztwo wysoko wykwalifikowanych i doświadczonych specjalistów czy dostawa oryginalnych części zamiennych, ale również – w przypadku nowych urządzeń – pomoc w ich montażu, uruchomieniu i optymalnym ustawieniu parametrów pracy. W Kazachstanie FAMUR uruchamia także centrum remontowe.

Szeroka oferta produktów i usług, indywidualne podejście do działań sprzedażowych i posprzedażowych oraz własna spółka pozwalają na kompleksową obsługę naszych kazachskich partnerów. Jestem przekonany, że dzięki naszemu portfolio, a także wiedzy i latom doświadczeń, Grupa FAMUR będzie istotnym partnerem w realizacji ogłoszonego przez Pana Prezydenta Nursułtana Nazarbajewa ambitnego planu rozwoju Kazachstanu do 2050 roku – podkreśla Mirosław Bendzera. – Docelowym modelem obecności Famuru na rynkach zagranicznych jest oferowanie kompletnych systemów wydobywczych i kompleksowa obsługa projektów inwestycyjnych. Obecnie finalizujemy proces konsolidacji branży okołogórniczej w Polsce, polegający na integracji potencjałów Grup FAMUR i Kopex. Naszym celem jest zbudowanie polskiego czempiona, dysponującego szeroką ofertą maszyn, urządzeń i usług. Jestem przekonany, że połączenie wiedzy, doświadczeń oraz zasobów Famuru i Kopeksu pozwoli nam całościowo realizować projekty inwestycyjne również w Kazachstanie – podsumowuje Prezes Bendzera.