Posłowie Kukiz'15 interesują się transakcją przejęcia Elektrowni Rybnik przez PGE

Przejęcie Elektrowni Rybnik przez Polską Grupę Energetyczną może spowodować zmniejszenie zanieczyszczenia powietrza w tym mieście, jeżeli wykorzysta się szansę, jaką daje kogeneracja. Posłowie Krzysztof Sitarski i Sylwester Chruszcz z klubu poselskiego Kukiz'15 chcą o to zapytać ministra energii.

Inicjatywa posłów spowodowała, że w porządku dziennym czwartkowego posiedzenia sejmu znalazło się zapytanie w sprawie „możliwości rozwoju sieci ciepłowniczej i szans na ograniczenie smogu w mieście Rybniku i powiecie rybnickim w związku z nabyciem rybnickiej elektrowni przez Skarb Państwa oraz współpracy koncernów energetycznych z samorządami w kompleksowym zabezpieczeniu potrzeb cieplnych Rybnika”.

– Obecnie są jeszcze prowadzone negocjacje w sprawie przejęcia aktywów EDF przez Polską Grupę Energetyczną. Jednym z przejmowanych aktywów jest Elektrownia Rybnik. Idąc za wypowiedzią prezesa Polskiej Grupy Energetycznej o połączeniu energetyki w kogenerację, która będzie kładła duży nacisk na rozwój sieci ciepłowniczych, chcielibyśmy zapytać, jak te zamierzenia można zrealizować w elektrowni w Rybniku – najbardziej zanieczyszczonym mieście w Polsce – mówi Krzysztof Sitarski, poseł Kukiz ’15.

Zdaniem Sitarskiego, dotąd możliwości rozwoju kogeneracji były w Elektrowni Rybnik zaniedbane.

- Trzeba zmotywować do działania nowego inwestora na rzecz rozwoju sieci ciepłowniczej nie tylko w Rybniku, ale w całej Polsce, po to, aby węgiel był spalany efektywnie i w sposób zdecydowanie bardziej przyjazny dla środowiska, w cenie konkurencyjnej dla zasilania z indywidualnych kotłów – mówi Krzysztof Sitarski i dodaje, że w ewentualny system kogeneracji można by także włączyć znajdujące się w rejonie Rybnika elektrociepłownie.

Czytaj więcej:

Dwudziesta dostawa LNG do terminala w Świnoujściu

Stopień wodny w Siarzewie. Budowę analizują specjaliści

Rząd zakazał podziału EDF Polska

- Mam nadzieję, że z mównicy sejmowej dowiemy się od przedstawiciela Ministerstwa Energii więcej szczegółów dotyczących szans na wykorzystanie ER do ogrzewania, a także zakresu i wysokości inwestycji, jakich by to wymagało – mówi Krzysztof Sitarski. Jego zdaniem przykład Rybnika może dostarczyć nieco informacji dotyczących ogólnopolskiej polityki rozwoju sieci ciepłowniczych.
Transakcja za 4,5 mld zł

Przypomnijmy, 19 maja br. PGE podpisała umowę warunkową zakupu aktywów francuskiego EDF w Polsce. Dzięki samodzielnemu przejęciu 8 elektrociepłowni w największych aglomeracjach, takich jak Trójmiasto, Wrocław czy Kraków, zlokalizowanych łącznie w pięciu województwach, elektrowni Rybnik na Śląsku i blisko 400 km sieci ciepłowniczej w czterech miastach, Grupa PGE umocni pozycję lidera na polskim rynku elektroenergetycznym i zostanie największym dostawcą ciepła systemowego.