Były agent CIA twierdzi, że organizacja ekologiczna działa na rzecz Moskwy

Były agent CIA Kenneth Stiles uważa, że organizacja ekologiczna Virginia Organizing sprzeciwiająca się wydobyciu gazu naturalnego ze złóż łupkowych działa w istocie na rzecz Rosji i jej giganta energetycznego Gazpromu.

Stiles, weteran CIA z 30-letnim doświadczeniem, po analizie dokumentów związanych z działalnością organizacji Virginia Organizing doszedł do przekonania, że jej działalność, przynajmniej częściowo, jest finansowana przez Rosję. Stiles podzielił się swoimi spostrzeżeniami w wywiadzie opublikowanym przez konserwatywny portal "The Daily Signal".

Zarzuty, że Rosja wspomaga radykalne, grupy ekologiczne zainteresowały wcześniej Komisję Nauki, Przestrzeni Kosmicznej i Technologii Izby Reprezentantów, która zgromadziła dowody że Rosja finansując potajemnie amerykańskie grupy ekologiczne. Jak stwierdzili członkowie Komisji w swoim raporcie Rosja "prowadzi wojnę propagandową przeciw paliwom kopalnym". Celem tej wojny jest przekonanie amerykańskiej opinii publicznej, że wydobycie gazu naturalnego ze złóż łupkowych ma katastrofalny wpływ na środowisko naturalne.

Dwóch republikańskich członków tej Komisji, Lamar Smith i Randy Weber, w liście do sekretarza skarbu Stevena Mnuchina zaapelowali o "przeprowadzenia pełnego i całkowitego dochodzenia" w sprawie finansowania przez Moskwę amerykańskich organizacji ekologicznych.

Ich zdaniem Rosja pod szyldem firmy Klein Ltd., zarejestrowanej na Bermudach i powiązanej z Leonidem Reimanem, ministrem telekomunikacji Rosji i bliskim przyjacielem Putina, przesłała dziesiątki milionów dolarów na konto Sea Change Foundation, pozarządowej organizacji wyższej użyteczności publicznej z siedzibą w San Francisco.

Czytaj więcej:

Bliżej do zakończenia sporu Orlenu z litewskimi kolejami?

Szczyt G20: kompromis ws. handlu i dysonans ws. klimatu

Zdaniem republikańskich członków Komisji Sea Change Foundation, której działalność koncentruje się na walce ze zmianami klimatycznymi, "rozprowadza" pieniądze otrzymane z Klein Ltd. do innych organizacji ekologicznych w tym dla organizacji Virginia Organizing.

Virginia Organizing i powiązane z nią dwie lokalne organizacje sprzeciwiają się budowie dwóch gazociągów: Mountain Valley i Atlantic Coast. Gazociągi te pozwoliłby na dostawę gazu naturalnego z bogatych złóż łupkowych w sąsiednim stanie Wirginia Zachodnia do stanów Wirginia i Karolina Północna.

Działacze ekologiczni z Virginia Organizing i związanych z nią innych organizacji ekologicznych uważają, mimo braku jednoznacznych wyników badań, że wydobycie gazu naturalnego ze złóż łupkowych metodą tzw. szczelinowania hydraulicznego jest szkodliwe dla środowiska naturalnego.