CEE idzie na rekord

Wartość inwestycji na rynku nieruchomości w Europie Środkowo-Wschodniej w pierwszej połowie roku wzrosła o 17 proc. osiągając 5,4 mld euro – podliczyli eksperci Colliers International w raporcie „2017 H1 CEE Investment Scene”.

Według analityków wysoki wynik na koniec roku 2016 – wynoszący 12,2 mld euro – wydaje się w zasięgu ręki i tym razem. – Po zakończeniu pierwszego kwartału przewidywaliśmy, że rekordowy poziom inwestycji na rynku nieruchomości w krajach CEE z roku 2016, który wyniósł 12,2 mld euro, może zostać pobity w roku 2017. Dane z pierwszej połowy roku nadal wskazują, że ten scenariusz się urzeczywistni – uważa Mark Robinson, specjalista ds. badań rynku w regionie Europy Środkowo-Wschodniej w Colliers International. Jeśliby do tego doszło w zasięgu jest też rekord dziesięciolecia. W 2007 roku inwestorzy wydali na nieruchomości w naszym regionie 13 mld euro. Do tej pory nie udało się przebić tej kwoty. Najbliżej tego poziomu byliśmy właśnie przed rokiem.

Dane Colliersa z ostatniego półrocza wskazują, że motorem wzrostu wartości inwestycji w regionie były Czechy (114 proc.), Rumunia (155 proc.) i Bułgaria (213 proc.). Jak dotąd na czołowym miejscu w regionie utrzymuje się w tym roku rynek inwestycji w Czechach, z wartością na poziomie 2,2 mld euro. Czechy zmieniły na tej pozycji Polskę, w której wartość inwestycji w pierwszej połowie tego roku osiągnęła poziom 1,5 mld euro. Węgry zajmują trzecie miejsce z 824 mln euro.

Czytaj więcej:

Kupili dwa czeskie centra handlowe

Praski Avenir Business Park sprzedany

Kto wybuduje Muzeum Historii Polski? Wkrótce przetarg na inwestycję za ponad pół miliarda zł

Eksperci Colliersa wskazują, że wartość inwestycji na rynku nieruchomości handlowych i hotelowych rośnie najszybciej spośród różnych segmentów rynku. Prym wiedzie sektor nieruchomości handlowych, w który zainwestowano niemal 2,6 mld euro (3,7 mld euro w ciągu całego roku 2016).

Znamiennym jest, że aż 37 proc. zainwestowanego kapitału pochodziło ze źródeł lokalnych z sześciu krajów Europy Środkowo-Wschodniejblub inwestycji transgranicznych w granicach Europy Środkowo-Wschodniej, co stanowi 16-proc. wzrost w stosunku do wyników z roku 2016 – czytamy w raporcie. Inne kraje europejskie, które tradycyjnie są źródłem środków na inwestycje w naszym regionie, odpowiadają łącznie za 26 proc. wartości transakcji dokonanych w pierwszej połowie tego roku.