W negocjacjach z Gazpromem umiera europejska solidarność gazowa

Rozmawiać z Gazpromem w sprawie Nord Streamu 2 należy. Problem w tym, że mandat, jaki do rozmów przyjęła Komisja Europejska może wskazywać, że zamiast chronić interesów UE, Komisja stanie po stronie Rosji i Gazpromu.

Komisja Europejska przedstawiła propozycję mandatu do negocjacji z Rosją w sprawie reżimu prawnego dla morskiego odcinka przyszłego gazociągu Nord Stream 2. Projekt muszą zatwierdzić kraje członkowskie, które mają różne stanowiska w tej sprawie.

Już od pewnego czasu Gazprom i Rosja głosiły tezę, że Nord Stream 2 ze względu na to, że biegnie po dnie Bałtyku a nie po lądzie, wymagać będzie odmiennego sposobu traktowania. Czytaj: Rosjanom chodziło o wyłączenie gazociągu spod rygoru tzw. trzeciego pakietu energetycznego.

Pakiet ma być narzędziem do realizacji celów europejskiej polityki energetycznej, w tym przede wszystkim do dokończenia procesu budowania jednolitego, konkurencyjnego rynku energii w całej Unii Europejskiej. Wdrożenie pakietu ma sprzyjać liberalizacji i dalszemu rozwojowi konkurencji na rynkach energii elektrycznej i gazu, a także poprawić standard usług i bezpieczeństwo dostaw.

Konsekwencją wejścia w życie nowych unijnych regulacji ma być zwiększona przejrzystość rynków detalicznych i wzmocnienie przepisów dotyczących ochrony konsumentów oraz skuteczniejszy nadzór regulacyjny prowadzony przez niezależne krajowe organy regulacyjne.

Co z tego zostanie przy okazji negocjacji w sprawie Nord Streamu 2? Niewiele.

Czytaj więcej:

Po sezonie gazowa przecena, PGNiG kupi LNG?

PGNiG na nowym rynku

PSG planuje budowę zakładu produkcyjnego dla LNG za 200 mln zł

Można zadać sobie pytanie, dlaczego inne kraje Unii Europejskiej, poprzez swoich komisarzy (wyjątkiem była opozycja Elżbiety Bieńkowskiej), nie dali twardego mandatu?

Wydaje się, że poza Polską i krajami regionu nikt nie obawia się, że Gazprom budując Nord Stream 2 w praktyce zaleje część Unii rosyjskim gazem. O tym, że prawie nikt nie przejął się losem Ukrainy, nie trzeba nawet pisać.

- Polska będzie oczekiwała od KE, by broniła prawa UE przed oczekiwaniami inwestorów i być może niektórych państw, by Nord Stream 2 miał uprzywilejowaną pozycję w Europie – podkreślił odpowiedzialny w rządzie za sprawy europejskie minister Konrad Szymański.

Bardzo znaczące są jednak jego słowa "w tej sprawie powinniśmy głównie liczyć na siebie".

Polsce bardzo trudno będzie zablokować niekorzystny mandat KE, bo głosowanie odbywa się większością kwalifikowaną. A wydaje się, że kraje „starej Unii” nie są zainteresowane wymuszaniem czegokolwiek na Gazpromie