Polska na finałowej liście superszybkiej kolei

Z Warszawy do Wrocławia w 37 minut. Podróż w tak ekspresowym tempie umożliwić może realizacja projektu Hyperloop, czyli superszybkiej kolei. Odcinek Warszawa - Wrocław znalazł się w gronie 9 tras zakwalifikowanych do półfinału konkursu zorganizowanego przez Hyperloop One.

Zespół Hyperloop One wyłonił dziewięć tras w Europie, na których w przyszłości może powstać superszybka kolej próżniowa. Na liście znalazła się również Polska.

Projekt Hyperloop jest pomysłem szefa Tesli i SpaceX Elona Muska. Według założeń podróż superszybką koleją ma odbywać się wewnątrz stalowych kapsuł poruszających się z prędkością ponad 1,2 tys. km/h.

Trasy, na których poruszać się ma ten środek transportu przyszłości, wyłaniane są w konkursach. 6 czerwca, podczas konferencji Vision For Europe, został rozstrzygnięty konkurs Global Challenge i poznaliśmy potencjalne trasy Hyperloop w Europie.

Firma Elona Muska wybrała 7 krajów, w których zostało wyznaczonych potencjalnych 9 tras dla tej kolei. W sumie to odcinki o długości 5 tys. km, łączące 44 miasta, które mogą pomóc w komunikacji 75 milionom ludzi. Wśród nich znalazła się Polska.

Czytaj więcej:

Orlen w Niemczech chce skupiać nowoczesne rozwiązania mobilne

Fiat zainwestował w Polsce 11,2 mld zł

Trasa w naszym kraju miałaby połączyć Wrocław i Warszawę. Przejechanie tego odcinka o długości 415 km zajęłoby 37 minut. Przystanki znajdowałyby się w Skierniewicach, Łodzi, Sieradzu, a także Oleśnicy.

Wybór Polski nie jest jednoznaczny z realizacją projektu. Oznacza jedynie, że lokalizacja w naszym kraju spełniaj wszelkie kryteria inżynieryjne Hyperloop.