Trzy polskie firmy wśród potencjalnych wykonawców PDH

Konsorcja z udziałem Polimeksu-Mostostalu, IDS-Bud oraz Energopolu-Szczecin znajdują się wśród podmiotów zainteresowanych budową dla Grupy Azoty wycenianej na ok. 2,7 mld zł instalacji PDH w Policach.

Instalacja odwodornienia propanu w Policach, czyli projekt PDH, to kluczowa inwestycja nadchodzących lat dla Grupy Azoty i polskiego przemysłu chemicznego.

Ogłoszony w styczniu 2017 r. przetarg na generalne wykonawstwo w formule „pod klucz” obejmuje instalację do produkcji propylenu metodą odwodornienia propanu (PDH to skrót od ang. propane dehydrogenation).

W ramach zadania zaplanowano także terminal morski do rozładunku i magazynowania propanu oraz rozdzielnię energii elektrycznej. Przetarg przewiduje też opcję w postaci budowy instalacji do produkcji polipropylenu.

Wstępny harmonogram postępowania zakładał otwarcie ofert w lipcu. Natomiast wyłonienie generalnego wykonawcy miałoby nastąpić w grudniu 2017 r.

Według informacji portalu wnp.pl, wśród podmiotów zakwalifikowanych do postępowania znajdują się:

1. Konsorcjum: APS, Polimex-Mostostal, IDS-Bud

2. Konsorcjum: Maire Tecnimont, Energopol-Szczecin

3. Technip

4. Samsung

5. Hyundai

6. Intecsa Industrial.
Mega-projekt

PDH to jedyny o tej skali projekt w segmencie nafty i chemii w nadchodzących latach. Warta 2,3 mld zł EFRA w Lotosie na koniec marca była już zaawansowana w blisko 70 proc. i wyprzedzając harmonogram realizacji śmiało zmierza ku końcowi.

Zarówno Grupa Azoty, jak i PKN Orlen, istotną część swoich nakładów inwestycyjnych przeznaczyły lub planują przeznaczyć na energetykę.

Czytaj więcej:

Volkswagen będzie produkował elektrycznego Craftera we Wrześni

Chiński sojusz Przedsiębiorstwa Budowy Kopalń PeBeKa

W kędzierzyńskich Azotach zakończono budowę nowej elektrociepłowni, a w Puławach anulowany plany budowy bloku gazowo-parowego na rzecz jednostki opalanej węglem kamiennym. Orlen natomiast powinien wkrótce uruchomić blok gazowo-parowy we Włocławku, a podobna siłownia jest też budowana w Płocku.

Co prawda spekuluje się, że Orlen zainwestuje w rozbudowę mocy produkcyjnych włocławskiego Anwilu, ale z pewnością nie będzie to znaczące przedsięwzięcie na tle takiego zadania jak PDH.

Zatem zarówno w Grupie Azoty, jak i Orlenie i Lotosie w zakresie podstawowej działalności produkcyjnej będą dominować inwestycje dotyczące modernizacji i optymalizacji istniejącego majątku, ewentualnie budowy mniejszych instalacji wspomagających.