Bliżej do zakończenia sporu Orlenu z litewskimi kolejami?

Premier Litwy Saulius Skvernelis spotkał się z Ireneuszem Fąfarą, prezesem spółki Orlen Lietuva, należącej do grupy kapitałowej Orlen. Może to oznaczać, że bliżej jest do zakończenia sporu koncernu z litewskimi kolejami.

Z oficjalnej informacji ambasady Litwy w Polsce wynika jedynie, że spotkanie dotyczyło „omówienia planów spółki”, a litewski premier podkreślił, że pozycja rządu jest niezmienna - uczciwy i społecznie odpowiedzialny biznes na Litwie jest zawsze oczekiwany, a inwestycje popierane.

W tym sporze ważny jest jednak klimat rozmów. Orlen Lietuva i litewskie koleje państwowe Lietuvos geležinkeliai od lat nie mogą osiągnąć porozumienia w sprawie podpisanej w 2009 roku umowy dotyczącej przewozu ładunków, która ma obowiązywać do 2024 roku, a która zdaniem Orlenu stawia litewską spółkę koncernu w gorszej sytuacji od jej konkurentów.

Czytaj więcej:

Będzie polsko-czeski bój o dywidendę Unipetrolu?

Zarząd PKN Orlen proponuje 3 zł dywidendy

Paliwa wprowadzane przez Orlen w Czechach na razie nie trafią do Polski

Nowe kierownictwo kolei litewskich zadeklarowało chęć wypracowania porozumienia z Orlen Lietuva. Takie samo stanowisko zadeklarował minister łączności Rokas Masiulis po spotkaniu z podsekretarzem stanu w ministerstwie Energii Michałem Kurtyką w Wilnie w marcu br.

Sławomir Jędrzejczyk, wiceprezes Orlenu ds. finansowych, mówił niedawno, że przełomu w rozmowach z litewskimi kolejami na razie nie było, ale podkreślał jednocześnie, że przynajmniej obie strony chcą ze sobą rozmawiać, co daje jakąś nadzieję na porozumienie.