Gdańsk dofinansowuje wymianę ogrzewania na ekologiczne

Gdańsk zachęca mieszkańców do zmiany ogrzewania na bardziej przyjazne środowisku i pokrywa część poniesionych kosztów. W 2017 r. kwota dotacji wzrosła z 4 do 5 tys. zł.

Dyrektor Wydziału Środowiska UM w Gdańsku Maciej Lorek. w rozmowie z PAP przyznał, że "największym problemem jest indywidualne, tradycyjne ogrzewanie węglowe. Stąd priorytetem w mieście jest zmiana ogrzewania na bardziej efektywne, ekologiczne lub przyłączenie do miejskiej sieci ciepłowniczej".

Podał, że na 2017 rok w budżecie miasta na dotacje dla tych, którzy zmienią ogrzewanie, zabezpieczono kwotę 1 mln zł. Podkreślił, że "niezależnie od tej kwoty, dotację otrzymają wszyscy, którzy wystąpią o dotację na zmianę ogrzewania na bardziej ekologiczne". "Pod koniec roku zawsze tę kwotę zwiększamy, bo naszym celem jest obsłużenie wszystkich mieszkańców. Jak wyczerpany zostanie zaplanowany budżet, to kwotę zwiększamy" - dodał.

Szacuje, że w Gdańsku jest kilkadziesiąt tysięcy domów jednorodzinnych z indywidualnym ogrzewaniem węglowym.

Lorek zwrócił uwagę, że "nie ma nic przeciwko ogrzewaniu węglowemu". Podkreślił, że powinniśmy jednak dążyć do zwiększenia sprawności wykorzystywanych pieców i to począwszy od ogrzewania indywidualnego, po całą krajową energetykę. "Te nasze piece to są konstrukcje wymyślone w czasach Gierka" - dodał.

Wyjaśnił, że chodzi głównie o wycofanie z eksploatacji tzw. pieców zasypowych emitujących duże ilości pyłów węglowych.

Jak powiedział, uruchomiona została specjalna dotacja na zlikwidowanie tego nieefektywnego ogrzewania węglowego i jego zamianę na nowoczesny kocioł retortowy (z podajnikiem paliwa).

Czytaj więcej:

Fatalna jakość powietrza w wielu miastach

Chiński parlament ratyfikował porozumienie klimatyczne z Paryża

Środkowoeuropejska umowa. Reformy handlu CO2

"Obliczyliśmy, że taki tradycyjny kocioł w domu jednorodzinnym wyrzuca ok. 700 kg PM10, natomiast nowoczesny kocioł retortowy - 100 kg pyłów" - wskazał. Dodał, że "gdyby rząd wprowadził zakaz sprzedaży zasypowych pieców węglowych o bardzo niskiej sprawności, to byśmy szybko zmniejszyli emisję pyłów".

"To nie jest tak, że najbardziej zanieczyszczają atmosferę mieszkańcy palący odpady, butelki plastikowe" - dodał. Na podstawie interwencji Straży Miejskiej ocenia, że tylko ok. 10 proc. właścicieli domów pali śmieci.

Powiedział, że tradycyjny kocioł zasypowy kosztuje ok. 1,5-2,5 tys. zł, a nowoczesny kocioł o wyższej sprawności - ok. 5-6 tys. zł.

W tym roku kwota dotacji, jaką może uzyskać w Gdańsku osoba fizyczna, prawna i przedsiębiorca na zmianę ogrzewania, została zwiększona z 4 do 5 tys. zł.