PGE Energia Odnawialna zwiększa efektywność turbin wiatrowych

Spółka PGE Energia Odnawialna przeprowadziła pilotażowy program ulepszeń turbin wiatrowych na farmie wiatrowej Karnice. Dzięki wprowadzonym zmianom zwiększającym aerodynamiczność śmigieł oraz optymalizacji oprogramowania udało się w ciągu ostatniego roku zwiększyć produktywność dwóch turbin o ok. 3 proc.

Przekłada się to na wzrost przychodu z produkcji z tej farmy, a zarazem wpisuje się w dążenia spółki do poprawy efektywności źródeł wytwórczych.

Ten pilotażowy projekt realizowany jest przez PGE EO od 2015 roku. W ramach przeprowadzonych prac, zmodernizowane zostały dwie z trzynastu turbin Siemens 2,3 MW działających w Karnicach. Udało się też zoptymalizować oprogramowanie sterowników turbin, które w swojej nowej wersji pozwala bardziej efektywnie wykorzystywać przepływający przez wirnik wiatr i bardziej aktywnie pozycjonować śmigła wirnika. 

Czytaj więcej:

PRZYBYLSKI: MORSKA ENERGETYKA WIATROWA W POLSCE MA DUŻE SZANSE ROZWOJU

Ekspert o projekcie o OZE: to prawo dla dużych państwowych koncernów energetycznych

Kopalnia Brzeszcze powiększa stratę wydobycia węgla Taurona

Farma Wiatrowa Karnice jest jedną z czternastu farm wiatrowych należących do PGE EO. Została uruchomiona w listopadzie 2009 roku i jest jedną  najnowocześniejszych w Polsce. Każda z siłowni  wiatrowych składa się ze stalowych wież rurowych osadzonych na blokowych fundamentach żelbetowych oraz turbiny z wbudowanym generatorem mocy napędzanym przez wirnik o średnicy 93 metrów. Łączna moc tej farmy wynosi 30 MW.